وبلاگ

139803271150561217669624

«فاطمه مهاجرانی» رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان در این خصوص معتقد است؛ موفقیت دانش‌آموزان محدود به مدارس سمپاد نیست و باید این تصور که ورود دانش‌آموزان به سمپاد مساوی با موفقیت است را اصلاح کرد و مسیر رشد را به عهده استعداد ذاتی آنها گذاشت. به گفته رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان با اینکه جمعیت دانش‌آموزی رو به افزایش است، اما تعداد دانش‌آموزان تیزهوش در این سال‌ها کاهش پیدا کرده است. در ادامه پاسخ سوالات متداول کاربران را از رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان خواهید دید .

نغییرات به وجود آمده در آزمون سنجش هوش برای ورود به مدارس تیزهوشان در سال تحصیلی 99 :

در مورد آزمون ورودی مدارس استعداد درخشان ما دو سطح آزمون برای ورودی پایه هفتم و یک آزمون برای تکمیل ظرفیت پایه دهم داریم. در آزمون پایه هفتم به دلیل اینکه هدفمان جذب استعداد‌های برتر است، قرار نیست با مبنای انتخاب دانش‌آموزان مستعد مباحث تئوریک باشد. به همین خاطر تصمیم گرفتیم آزمون‌های هوش و استعداد جایگزین آزمون‌های پیشرفت تحصیلی شود. به عبارتی استعداد تحلیلی جایگزین استعداد تحصیلی شده است. طبق آنچه که روانشناسان می‌گویند آموزش تا حدی می‌تواند تغییر ایجاد کند، اما نمی‌تواند هوش ذاتی را افزایش دهد از این رو معتقدیم نیازی نیست، والدین فرزندانشان را برای ورود به مدارس سمپاد در کلاس خاصی بگذارند تا آموزش خاصی ببینند، بلکه دانش‌آموزان باید زندگی عادی خود را بگذرانند و آن کسانی که واقعا تیزهوش‌ هستند در این سنجش شرکت کنند به همین جهت ما هیچ گونه منبع درسی یا امتحانی برای این سنجش نخواهیم داشت.

منابع آزمون تیزهوشان ورودی مدارس سمپاد در سال 99 :

منبعی برای این آزمون وجود نداشته و سنجش به سطح هوشی دانش‌آموزان بستگی دارد. ما بنا داریم افرادی را انتخاب کنیم که برای خواندن دروس و تحلیل آنها مستعدتر از دیگران هستند. هدف سازمان ما پرورش استعدادهای درخشان است. بخش اول کار ما جذب دانش‌آموزان و قسمت دیگر پرورش آنهاست به همین خاطر در ورودی تاکید داریم، دانش‌آموزانی انتخاب شوند که کمتر روی آنها کار شده و خودشان ذاتا افراد تیزهوشی هستند. دانش‌آموزی که تصمیم دارد در مدرسه تیزهوشان تحصیل کند، طبیعتا نباید کاری انجام دهد، بلکه باید دارای یک سری از ویژگی‌ها مانند ذهن برتر باشد. عملکرد ذهنی این دانش‌آموزان باید بالاتر از نُرم جامعه باشد که البته این استعدادها به وسیله کارشناسان ما سنجیده می‌شود. البته برای این کار به همکاری معاونت ابتدایی نیاز داریم، این معاونت با احتساب پیش‌دبستانی، هفت سال دانش‌آموزان را آموزش می‌دهد، از این رو معاونت ابتدایی می‌تواند در معرفی دانش‌آموزان تیزهوش به ما کمک کند.

تغییرات آزمون تیزهوشان 99

تفاوت میان دانش‌آموز تیزهوش و دانش‌آموز پرتلاش :

ظرفیت مدارس تیزهوشان در سال‌های ۸۹ تا ۹۲ به یکباره زیاد شد. در آن زمان دانش‌آموزانی که فقط سختکوش بودند، وارد شدند. البته که سختکوشی صفت مثبت و مناسبی است، ولی چنانچه انتظار فضا از دانش‌آموز بیش از حد بالا باشد، او دچار آسیب می‌شود. در واقع اگر نسبت انتظار محیط و توانایی دانش‌آموز با هم همخوانی نداشته باشد، دانش‌آموز دچار سرخوردگی، آسیب و آفت می‌شود. به همین جهت است که در آن سال‌ها جمعیت دانش‌آموزان در مدارس تیزهوشان به ۱۵۶ هزار نفر رسید و این تعداد امروز به ۱۱۴ هزار ۴۵۹ دانش آموز رسیده است. با اینکه جمعیت دانش‌آموزی در کل رو به افزایش است، اما جمعیت دانش‌آموزان استعداد درخشان در این سال‌ها کاهش پیدا کرده است. زمانی که آزمون مدارس تیزهوشان از جنس آزمون‌های پیشرفت تحصیلی باشد، طبیعی است که ما تعدادی از دانش‌آموزان تیزهوش را از دست خواهیم داد، زیرا ممکن است برخی از این تیزهوشان به هر دلیلی در آزمون شرکت نکنند یا نتواند عملکرد خوبی داشته باشند. ما قرار نیست باهوش‌های تنبل داشته باشیم، بلکه می‌خواهیم با هوش‌های جهت‌دار را تربیت کنیم. یکی از علت‌هایی که معتقدیم دانش‌آموزان تیزهوش به توجه ویژه نیاز دارند، این است که آنها باید به صورت ویژه تربیت شوند و تلاش آنها جهت‌دهی شود و احساس نکنند، چون هوش دارند کفایت می‌کند. این دانش‌آموزان باید بدانند که هوش و تلاش لازم و ملزوم یکدیگرند.

ورود به کلاس های تیزهوشان ششم بهتر است یا ورود به کلاس های تیزهوشان نهم :

من به عنوان یک مادر و به عنوان یک متولی امر آموزش توصیه می‌کنم که والدین فرزندانشان را تحت فشار در این زمینه قرار ندهند. سمپاد مساوی با موفقیت نبوده و موفقیت نیز مساوی با سمپاد نیست. دانش‌آموز باید خود مسیر موفقیتش را پیدا کند. اگر نگاه ما به آموزش نگاهی کلان باشد، آن وقت است که ما دیگر وزن مدرسه سمپاد را پررنگ نمی‌کنیم. فراموش نکنیم که مدارس استعداد درخشان یک نوع خاص از مدارس هستند و نباید والدین به هیچ وجه فرزندانشان را تحت فشار برای ورود به مدرسه سمپاد قرار دهند، زیرا لزوما هر دانش‌آموز سمپادی موفق نخواهد شد. ما باید به فرزندانمان شیوه زیستن و زندگی را یاد بدهیم که البته خانواده نیز نقش مهمی در این خصوص دارد. ما از والدین نمی‌خواهیم کار خاصی انجام بدهند تا دانش‌آموزان در مدارس سمپاد قبول شوند، زیرا همه چیز به هوش فرزندانشان بستگی دارد.

آمار بالای قبولی مدارس سمپاد در کنکور :

کنکور امسال نتیجه معنادار و درستی داشت. ما تنها ۲ درصد از دانش‌آموزان را برای ورود به مدارس سمپاد انتخاب می‌کنیم و با وجود این نوع غربالگری، چطور انتظار داریم که دانش‌آموزان سمپاد در کنکور جزو رتبه‌های برتر نباشند؟ برخی دانش‌آموزان در کشور دارای آی کیوهای بالایی هستند که باید شناسایی شده و مورد رسیدگی قرار بگیرند. میزان آی کیو برخی دانش‌آموزان فقط در بین یک نفر در ۱۰ میلیون جمعیت وجود دارد. والدین باید ظرفیت‌های فعلی و واقعی فرزندانشان را با انتظاراتشان همگن کنند، ضمن اینکه تربیت آموزشی باید در راستای توانایی دانش‌آموز باشد. ما نمی‌توانیم چیزی از دانش‌آموزان بخواهیم که اصلاً در توان آنها نیست.

تفاوت آموزش در مدارس تیزهوشان با مدارس عادی غیردولتی :

آموزش‌ها در مدارس تیزهوشان به صورت پژوهش‌محور است و بعضا آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها نه به صورت فرمالیته بلکه به صورت کاملا جدی کار می‌کنند و اتفاقا این امر یکی از موضوعات مهم مدارس استعداد درخشان است. به همین جهت است که کارگاه‌های آموزشی و پژوهشی از مراکز مهم در مدارس استعداد درخشان محسوب می‌شود، در حالی که در دیگر مدارس به صورت مدون چنین برنامه‌هایی وجود ندارد.

تغییرات آزمون تیزهوشان 99

مهارت محوری در مدارس تیزهوشان :

در سال‌های اولیه تاسیس این مدارس بیشتر می‌شد روی مهارت‌محوری کار کرد، اما بعدها سمپاد دست خوش تغییرات شد. برای مهارت محور شدن در مدارس سمپاد کاری که ما به آن ورود کردیم بحث هنرستان‌های سمپاد است. ما پیش‌تر تنها در رشته‌‎های ریاضی و فیزیک، تجربی و انسانی فعال بودیم، اما از مهر امسال در رشته‌های مهارتی هم دانش‌آموز گرفته‌ایم و معتقدیم نباید تنها در رشته‌های نظری سمپاد داشته باشیم، بلکه در رشته‌های مهارتی نیز باید توان تربیت نخبگان را داشته باشیم. در این زمینه با ستاد نانو، ستاد علم و فناوری و ستاد لیزرفتونیک و… همکاری داریم که کمک می‌کنند، دانش‌آموزان با حوزه‌های دانشی عمیقی آشنا شوند. علاوه بر این ما در نظر داریم مسابقاتی را بگذاریم که ترکیبی از مهارت‌های نظری و مهارتی باشد که امروز شرکت‌های دانش بنیان روی آن کار می‌کند و ما حالا می‎خواهیم این مهارت‌ها را در لایه‌های دانش‌آموزی بیاوریم.

مقایسه امکانات مدارس سمپاد یا دیگر مدارس :

شهریه بچه‌های سمپاد معادل نیمی از شهریه‌های مصوب در مدارس غیرانتفاعی‌ است. به عنوان مثال اگر آموزش و پرورش نرخ شهریه مدارس غیردولتی را ده میلیون تومان مصوب می‌کند، مدارس سمپاد می‌توانند پنج میلیون تومان از والدین اخذ کنند و پرداخت اضافه ندارند. هر کدام از مدارس جنس خاص خودشان را‌ دارند، و من موافق قیاس آنها نیستم. من معتقدم هر کدام از مدارس اگر در جایگاه و در رسالت خودشان کار کنند، بهتر است.

مقایسه مدارس سمپاد با یکدیگر :

در حوزه آموزش و پرورش نقش مدیر مدرسه بسیار مهم است و می‌توان گفت شاه کلید تغییر کیفیت آموزش، مدیر مدرسه است. اگر مدیر مدرسه بخواهد می‌توان مدرسه را ارتقا داد، اما اگر نخواهد نمی‎توان کاری کرد، طبیعتا این موضوع در استعداد درخشان هم وجود دارد. چون نامش مدرسه استعدادهای درخشان است، پیش از هر چیزی رسالت یک مدرسه را دارد.

سرنوشت شغلی و تحصیلی فارغ‌التحصیلان مدارس سمپاد :

بعضا این تصور وجود دارد که دانش‌آموزان تیزهوش از کشور رفته‌اند، ولی این گونه نیست. بسیاری از دانش‌آموزان تیزهوش سابق ما هم اکنون در ایران هستند و کار می‌کنند. من در هفته گذشته در یزد بودم؛ معاون استاندار یزد، رئیس پارک علم و فناوری این شهر، معاونان او و بسیاری از کارآفرینان که در آنجا کار می‌کنند از دانش‌آموزان قدیم سمپاد هستند، ولی ما در این حوزه و در مسیر ایجاد هویت سرمایه اجتماعی کم کار کرده‌ایم. من نمی توانم اعلام کنم که چه تعداد از دانش‌آموزان تیزهوش مهاجرت کرده‌اند، زیرا آماری در این زمینه تولید نکرده‌ایم، ولی همین افرادی که در کشور مانده‌اند بسیار اثرگذارند و خیلی خوب کار می کنند. آقای دکتر ایمان افتخاری به عنوان یکی از سمپادی‌های المپیادی رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و نوآوران هستند. آقای دکتر شجاعی نیز به عنوان یکی از معاونان بنیاد نخبگان مشغول فعالیت است. بسیاری از هیئت‌های علمی دانشگاه‌ها از همین دانش‌آموزان تیزهوش هستند. باید اذعان کنم به جهت افت و خیزهای زیادی که سمپاد داشته نتوانسته است، آمار دانش آموزانی که در ایران مانده‌اند و یا مهاجرت کرده‌اند را رصد کند تا ببیند این دانش‌آموزان کجا هستند. در مجموع بعضی از آنها در خارج از کشور به منظور گذراندن فرصت مطالعاتی هستند و برخی از آنها به منظور تحصیل در مقطع دکتری مهاجرت کرده‌اند و برخی نیز در ایران هستند.

تفاوت معلمان مدارس تیزهوشان با معلمان مدارس عادی :

باید برای تفاوت معلمان در مدارس تیزهوشان برنامه ویژه داشته باشیم. اگر بهترین محتوای آموزشی و بهترین کتاب را تولید کنیم، اما معلم عرق و تسلطی نسبت به آموزش نداشته باشد، با خروجی خوبی مواجهه نخواهیم شد. همان گونه که برای حوزه استثنایی معلم ویژه داریم، باید برای استعدادهای درخشان هم معلم ویژه داشته باشیم و این یکی از نقص‌های استعدادهای درخشان است که معلم ویژه تربیت نمی‌کند. واقعیت این است که سروکله زدن با دانش‌آموزان استعداد درخشان به خصوص آنهایی که واقعا تیزهوش هستند، کار آسانی نیست. یکی از صفات برخی از افراد تیزهوش جسارت بالاست.خیلی از افرادی که در کارهای خلافند و جسارت زیادی دارند، تیزهوش هستند؛ اگر افراد تیزهوش را در نیابیم باید از جای دیگری آنان را پیدا کنیم و این اصلا اتفاق خوبی نیست. معلمان مدارس سمپاد باید آموزش ویژه ببیند و شیوه برخورد با بچه تیزهوش را بدانند. معلمان باید بدانند که چگونه حوصله خود در قبال دانش‌آموزان تیزهوش را بالا ببرند، چطور پاسخ دهند و چگونه انگیزه ایجاد کنند؟ در حال حاضر این موضوعی است که روی میز کار ما قرار دارد، اما به علت محدودیت‌های سازمانی نتوانستیم به اندازه کافی روی آن کار کنیم. معلم استعدادهای درخشان باید معلمی باشد که افزون بر علم بالایی که دارد، اصول ارتباطی با افراد متفاوت را بداند. علاوه بر اینها از سوی منطقه به علت تقسیم نیرو، معلمان ما زیاد جا به جا می‌شوند از این رو حوزه نیروی انسانی مدارس سمپاد به ساماندهی ویژه نیاز دارد.

تفاوت آموزش در مدارس استعدادهای درخشان با مدارس دولتی و غیردولتی :

ما برای مدارس تیزهوشان برنامه داریم، ولی این برنامه‌ها برای توانمندسازی نیروی انسانی به سمت اجرایی شدن حرکت نکرده است، اما برای پیش بردن برنامه‌‌ها به خصوص در مقطع متوسطه اول هماهنگی والدین و انجمن اولیا و مربیان ضروری است. این همان چیزی است که آموزش مدارس سمپاد می‌خواهد تا خانواده و مدرسه باهم دانش آموز را تربیت کنند و جا دارد در این مسیر بیشتر کار کنیم.

بودجه مدارس سمپاد در سال 99 :

در حال حاضر مشکل اصلی ما در نظر گرفتن و ایجاد ردیف مستقل در بودجه است. بودجه ما زیرمجموعه بودجه آموزش و پرورش است، ولی به عنوان یک سازمان مستقل شناخته می‌شود. تا امسال باید بودجه‌مان را از معاونت پشتیبانی مدیریت توسعه دریافت می‌کردیم، اما با توجه به این که سازمان تیزهوشان مستقل شده و ردیف خاص خود را می‌خواهد، ما در ردیف بودجه علاوه بر حقوق، مزایا و دیگر برنامه‌های سازمان، بودجه چهل و یک میلیاردی را پیشنهاد دادیم؛ بودجه‌ پیشنهادی که از چهل و پنج میلیارد به چهل و یک میلیارد رسید که امیدواریم همین مبلغ نیز تصویب شود.

آسیب های وارد شده به دانش آموزان اخراجی از مدارس سمپاد :

یکی از کارهایی که باید در حوزه تیزهوشان انجام دهیم، عادی‌سازی موضوع است. بعضا مدارس استعدادهای درخشان را بیش از حد متفاوت نشان می‌دهند، اما واقعیت این است که مدرسه استعدادهای درخشان تنها یک مدرسه است، لذا نه آمدن به این مدرسه تضمین موفقیت است و نه رفتن از آن ضایعه غیرقابل جبرانی خواهد بود. ما باید ورود و خروج این مدرسه را عادی‌سازی کنیم. به نظر من اینکه برخی مدارس برای قبولی دانش‌آموزان در مدارس سمپاد، بنر نصب می‌‎کنند و تبریک می‌گویند دردناک است. این میزان متفاوت رفتار کردن اشتباه است و جامعه به آن دامن می‌زند. من به عنوان والد یا مدیر مدرسه نباید این کار را انجام دهم و باید این موضوع را عادی‌سازی کنیم. دانش‌آموزی که وارد مدرسه استعدادهای درخشان شد، اگر دوست نداشت می‌تواند از آنجا برود. اصطلاحی هست که می‌گویند نام فرزندمان را رستم می‌گذاریم و جرأت نمی‌کنیم او را صدا بزنیم، من از اینکه مدرسه استعدادهای درخشان رستم شود، حذر می‌کنم. استعدادهای درخشان یک مدرسه است، ولی حذف کردنی نیست و نباید حذف شود؛ چون مدرسه ویژه است و البته با اینکه هر کس وارد این مدرسه شد، باید به گردنش مدال افتخار آویخت هم مخالفم. سمپاد یک مدرسه است و بناست افراد را برای زندگی آینده تربیت کند که این زندگی آینده شامل علم، صنعت، هنر و…. می‌شود.

آزمون سنجش هوش و تیزهوشان سال 99 :

زمان احتمالی برگزاری سنجش هوش سال ۹۹ در روز چهارم اردیبهشت ماه سال ۹۹ خواهد بود. آزمون ورودی متوسطه اول هیچ منبعی ندارد، اما منابع متوسطه دوم مثل همیشه ریاضی، علوم تجربی، فارسی، علوم اجتماعی و کتب آسمانی است که برای اقلیت‌های مذهبی کتاب مذهبی خودشان خواهد بود و البته قسمت زیادی از این آزمون استعداد تحلیلی است. آزمون متوسطه دوم یک مرحله دارد، ضمن اینکه دسترسی به منابع آزمون سال‌های قبل همراه با سوالات و پاسخ‌ها نیز برای دانش آموزان وجود دارد.

 

به این مقاله امتیاز دهید !
[مجموع آرا: 4 مانگین: 4.8]

نوین ادمین

طراحی سایت - مدیریت سایت - سئو و بهینه سازی سایت

یک دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.