وبلاگ

etlaf-vaght

یکی از اصلی‌ترین شکایات دانش‌آموزان در سال کنکور اتلاف وقت است به طوری که ممکن است دانش‌آموز تمام روز در اتاق مطالعه باشد وخود را در شرایط مطالعه قرار دهد اما ساعت مطالعه‌ی خوب و معمولی نداشته باشد. علل زیادی باعث این حالت است که در ادامه به بحث و ارائه راه‌حل برای آن‌ها میپردازیم.

 

علل اتلاف وقت و راه حل آن‌ها

 

  • نداشتن برنامه درست :

مهم‌ترین علت اتلاف وقت نداشتن برنامه درست و بازه زمانی مشخص برای مطالعه هر درس میباشد. ممکن‌ است ساعت‌ها کتاب در دست داشنه باشید و در اتاق مطالعه باشید اما عملا کاری از پیش نبرید.

راه حل آن همانطور که گفته شد برنامه‌ریزی است. در ابتدای هر هفته چشم‌اندازی از کل هفته و این که قرار است در طول هفته چه دروسی را مطالعه کنید داشته باشید. سپس برنامه را در طول روز خرد کرده و از آن مهم‌تر برای هر مبحث بازه زمانی مشخصی را در نظر بگیرید‌. مشخص کنید قرار داست در آن بازه زمانی چه کاری کنید. تست بزنید یا صرفا مطالعه کنید، اگر قرار است مرور کنید به چه روشی؟

 

  • عدم تمرکز :

علت بعدی اتلاف وقت عدم تمرکز است. دانش‌آموزان زیادی از نداشتن تمرکز و افکار مزاحم شکایت می‌‌کنند. ممکن در طول روز همه حواس دانش‌آموز پیرامون مسائلی که خارج از اتاق مطالعه رخ میدهد باشد. در این مورد ابتدا باید گفته شود محیط منزل و مطالعه شما باید آرام باشد. سعی کنید با اعضای خانواده صحبت کرده و لزوم ایجاد سکوت در منزل را شرح دهید.

قدم بعدی حل مسئله یا مشکل خاصی است که فکر شما را مشغول کرده است. اگر مسئله خاصی وجود دارد قبل از شروع مطالعه به حل آن بپردازید.

اگر موارد سطحی و بی‌اهمیت فکر شما را به خود مشغول کرده است سعی کنید راه حل کلاسیک یادداشت موضوع روی یک برگ کاغذ و فکر به آن بعد از ساعت مطالعه را در پیش بگیرید.

 

  • سایر مشکلات :

اما گروهی از دانش‌آموزان علی‌رغم داشتن برنامه درست و نداشتن افکار مزاحم باز هم همه توانایی خود را درمطالعه را به کار نمیگیرند و ذکر میکنند همه ساعات را مشغول مطالعه بودند و زمان بسیار کوتاهی را به کار دیگری و استراحت اختصاص داده بودن اما باز هم به حد قابل قبول خود نرسیدند.

پیشنهاد ما به این گروه از دانش‌آموران استفاده از کرنومتر است. لطفا زمان بگیرید و در هر وقفه زمان را متوقف کنید تا متوجه زمان زیادی که تلف می‌کنید شوید.

نکته مهم دیگر به همراه داشتن تغذیه در کنار خود هنگام مطالعه است. سعی کنید هنگام مطالعه هر آنچه را که نیاز دارید کنار خود داشته باشید تا زمان به این روش از دست نرود.

 

خودشناسی

پس از حل مسائلی که در بالا به آن پرداخته شد اهمیت خودشناسی را باید گفت. خودشناسی در ایجاد یک برنامه درست و بازه زمانی مشخص برای هر مبحث بسیار مهم است.

شما باید با توجه به توانایی‌های خود بهترین بازه زمانی را به هر مبحث اختصاص داده و علاوه بر آن ساعت مناسبی از روز را برای یک درس خاص در نظر بگیرید. در غیر این صورت خستگی بیش از حد و کسلی باعث اتلاف وقت و هدر رفتن زمان شما میشود.

همچنین سعی کنید روش چیدن دروس مطابق با توانایی‌ها و علایق شما باشد. تکرار چند درس حفظی پشت سر هم و چند درس محاسباتی بدون وقفه عموما باعث خستگی ذهن میشود.

به تغذیه و استراحت و خواب خود اهمیت دهید. زمان‌هایی که برای این امر در نظر میگیرید متناسب شرایط شما باشد چرا که برهم خوردگی این چند عامل مهم باعث خستگی دائم و کسلی و اتلاف وقت میشود.

 

سخن آخر

در آخر ضمن آرزوی موفقیت برای تک‌تک دانش‌آموزان کنکوری، تاکید کنم برنامه‌ریزی و در نظر گرفتن بازه زمانی مشخص و تغذیه و خواب مناسب و متناسب با شرایط از ازامات تلف نکردن وقت است.

به این مقاله امتیاز دهید !
[مجموع آرا: 0 مانگین: 0]

نوین ادمین

طراحی سایت - مدیریت سایت - سئو و بهینه سازی سایت

یک دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.