کلاس های تیزهوشان ششم – کلاس های تیزهوشان نهم

گروه مهندس آرش کلانتری با سابقه ای ۱۳ ساله تدریس در کلاس های تیزهوشان ششم و نهم برترین مدارس کشور یکی از بهترین و با کیفیت ترین کلاس های تیزهوشان ششم به هفتم و تیزهوشان نهم به دهم است . آمار قبولی بسیار بالای کلاس های مهندس کلانتری در آزمون ورودی مدارس سمپاد گواه این مدعاست .


مشاوره و ثبت نام : ۰۹۱۲۱۴۵۳۵۹۵

کلاس های تیزهوشان ششم و نهم مهندس آرش کلانتری ویژه آزمون تیزهوشان :

جناب مهندس آرش کلانتری از سال ۹۱ و همزمان با تغییر نظام آموزشی ، بطور تخصصی با هدف قبولی افراد مستعد و پرتلاش ، به اموزش این عزیزان جهت قبولی در آزمون تیزهوشان و مدارس برتر اهتمام ورزیدند و از همان سال قبولی های متعددی در مدارس سمپاد حاصل شد که باعث تشویق بیشتر ایشان در پرورش و آموزش دانش آموزان عزیز گردید .

قبولی های بالای ۸۰ درصد در آزمون های تیزهوشان و رضایت ۱۰۰ درصدی از کلاس های تیزهوشان ششم و کلاس های تیزهوشان نهم ایشان گواهی بر توانمندی و علاقه شدید مهندس کلانتری می باشد .

از ویژگی های برجسته کلاس های ایشان جمعیت کم دانش آموزان (حداکثر ۱۰ نفر) می باشد که فرآیند تدریس و رسیدگی بیشتر به داوطلبان عزیز را بیشتر می کند و همین امر موجب بالارفتن کارایی کلاس های ایشان می باشد. جزوات منحصر به فرد و تالیفی و آزمون های دوره ای و رصد کردن میزان پیشرفت دانش آموزان نیز از مزایای کلاس های ایشان می باشد .

همچنین برنامه ریزی مطالعاتی که لازمه موفقیت دانش آموزان می باشد به طور تخصصی و توسط مشاور برجسته انجام می شود.

arash-kalantari-min

برخی از افتخارات مهندس کلانتری :

 • ۱۳ سال تدریس در مدارس علامه حلی ، علامه طباطبایی ، سما و . . .
 • طراح سوالات تیزهوشان و همکاری با موسسات قلم چی ، گاج ، گزینه ۲ ، مرآت و . . .
 • تدریس در آموزشگاه های معتبر تهران (بعثت ، مولفان ، قیاس) جهت آمادگی آزمون تیزهوشان
 • برگزاری همایش های مختلف در شهرستان ها از جمله کرمان ، بندرعباس و . . .
 • عضو انجمن ریاضی ایران
 • برگزاری دوره های ضمن خدمت آموزگاران
 • مدرسین برگزیده ی الگوهای نوین تدریس از طرف سازمان سما
 • مشاوره و برنامه ریزی دانش آموزان تیزهوش
 • مدرس کتاب های کانگورو در مقاطع دبستان و متوسطه
 • افتخار همکاری با بهترین اساتید کنکور تهران (رشته های مختلف)

مدارس تیزهوشان چه مدارسی هستند ؟

مدارس تیزهوشان یا سمپاد که زیر نظر سازمان پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان (سمپاد) فعالیت می کند جزو مدارس دولتی است که هدف آن شناسایی و جذب دانش آموزان نخبه و تیزهوش است تا استعداد آنها را بیش از پیش شکوفا سازند .

مدارس سمپاد از طریق آزمون های مختلف در پایه ششم و پایه نهم دانش آموزان مستعد را شناسایی کرده و آنها را در مسیر تعالی و رشد قرار می دهند .

ویدئوی معرفی آزمون تیزهوشان ششم به نهم از زبان دکتر بهروز پرتوی

چرا مدارس سمپاد و تیزهوشان ؟

مدارس تیزهوشان به دلیل رسیدگی بیشتر به دانش آموزان و استفاده از معلمان برتر و کیفیت آموزشی بسیار متفاوت نسبت به سایر مدارس همیشه اولویت اول والدین برای ثبت نام فرزندشان بوده اند . در مدارس سمپاد کلاس های متفاوتی جهت رشد و ارتقاء فکری دانش آموزان برگزار شده و برگزاری آزمون های مختلف باعث کشف استعداد های نهفته آنها می شود . برخی از ویژگی های مهم مدارس سمپاد بدین شرح است :

 • استفاده از معلمان نمونه و با سابقه
 • مجهز به وسایل آزمایشگاهی پیشرفته و کارگاهی برای یادگیری بهتر دروس
 • فعالیت گروهی و ایجاد حس رقابت با سایر نخبگان و استعدادهای برتر
 • کتاب خانه های مناسب برای ارتقا سطح علمی دانش آموزان
 • آموزش نکات برتر برای قبولی دانش اموزان در کنکور سراسری و المپیادهای علمی
 • توجه ویژه کادر مدرسه به فرایند درسی دانش آموزان
 • دارای سالن های ورزشی مجهز و کارگاه فنی

مزایا و معایب مدارس تیزهوشان:

مدارس تیزهوشان از جمله مدارسی هستند که بسیاری از دانش‌آموزان آرزوی درس خواندن در آن را دارند و از آنجا که ورود به این مدارس از طریق آزمون می‌باشد به همین دلیل، امکان درس خواندن در این مدارس برای همه افراد امکان‌پذیر نیست.

بسیاری از دانش‌آموزان نیز به اصرار والدین خود در آزمون‌های این مدارس شرکت می‌کنند. اما در کنار مزایایی که درس خواندن در این مدارس دارد دارای معایبی نیز می‌باشد.

در ادامه قصد داریم تا به مزایا و معایب مدارس تیزهوشان بپردازیم تا والدین و دانش‌آموزان بتوانند با سنجش این معیارها انتخاب صحیح تری را انجام دهند.

مزایای مدارس تیزهوشان:

مهمترین مزیتی که این مدارس دارند کیفیت و سطح بالای آموزش در این مدارس می‌باشد. چون در این مدارس نه تنها در زمینه پذیرش دانش‌آموزان سخت‌گیری می‌شود بلکه در زمینه انتخاب معلمان و اساتید نیز سخت‌گیری‌هایی صورت می‌گیرد. چرا که سعی می‌شود در این مدارس معلمان با سابقه کاری خوب و رزومه قوی پذیرش شوند.

در مدارس تیزهوشان رقابت شدیدی در بین دانش‌آموزان جریان دارد. دلیل این امر وجود دانش‌آموزانی است که از سطح تحصیلی خوبی برخوردار هستند و در مدارس قبلی خود جزء بهترین دانش‌آموزان بوده‌اند. به همین دلیل وقتی دانش‌آموزان در این مدارس وارد می‌شوند و می‌بینند که دانش‌آموزان بهتری از آنها نیز وجود دارند رقابت بین آنها بیشتر می‌شود.

در این مدارس فقط به محتواهای کتب درسی و کتاب‌های کنکور و کمک درسی تکیه نمی‌شود بلکه در این مدارس کارسوق و ورک‌شاپ‌هایی نیز برگزار می‌شود که می‌تواند به مهارت‌آموزی دانش‌آموزان کمک بسیاری نماید.

در این مدارس با توجه به اینکه عنوان مدارس تیزهوشان را نیز دارد، دانش‌آموزان از اعتماد به نفس بیشتری نسبت به دانش‌آموزان دیگر برخوردار می‌باشند و با توجه به فضای آموزشی مناسب بهتر می‌توانند استعدادهای خود را بروز بدهند.

معایب مدارس تیزهوشان

از جمله مواردی که در بین دانش‌آموزان این مدارس مشاهده شده است این است که برخی از دانش‌آموزان این مدارس دچار غرور می‌شوند و به دلیل اینکه فکر می‌کنند آنها از بقیه متفاوت هستند و از هوش بهتری برخوردارند از تلاش دست برمی‌دارند و در آزمون‌های بعدی نتیجه دلخواه را بدست نمی‌آورند.

به دلیل اینکه در مدارس تیزهوشان کلاس‌های فوق برنامه نیز برگزار می‌شود تکالیف مدرسه دانش‌آموزان آنقدر زیاد می‌شود و درگیر مدارس مختلف می‌شوند که وقت اینکه در جمع خانواده باشند را از دست می‌دهند و وقت استراحت و تفریح کمی‌ را دارند. و این شرایط نه تنها برای دانش‌آموز باعث استرس و فشار روحی زیادی خواهد شد بلکه ممکن است در آینده باعث حسرت در این افراد نیز بشود.

در برخی مواقع آنقدر سخت‌گیری در این مدارس زیاد است که دانش‌آموزان از خود ناامید می‌شوند. چون این دانش‌آموزان در مدارس قبلی خود جزء بهترین دانش‌آموزان بودند و همواره مورد تشویق و توجه قرار گرفته‌اند. با سخت‌گیری‌هایی که در این مدارس صورت می‌پذیرد و با توجه به اینکه وقت کمی‌ برای انجام تکالیف وجود دارد دانش‌آموزان ممکن است نتیجه دلخواه خود را نگیرند و همچنین باعث افت تحصیلی آنها نیز بشود.

آزمون ورودی مدارس سمپاد و شرکت در کلاس های تیزهوشان نهم و ششم:

به دلیل تقاضای بالا برای ورود به مدارس سمپاد و شرکت در کلاس های تیزهوشان ششم و نهم مسئولین این مدارس هر ساله برای گزینش دانش آموزان اقدام به برگزاری آزمون می کنند که این آزمون به ارزیابی سطح علمی ، هوش و استعداد تحلیلی دانش آموزان می پردازد. دانش آموزان می بایست نمره لازم و قابل قبول را برای تحصیل در این مدارس کسب کنند.

در سال های اخیر آزمون تیزهوشان به صورت تستی برگزار شده و ۸۰ درصد مطالب آن مربوط به مطالب درسی دانش آموزان پایه های ششم و نهم بوده است اما از سال گذشته آزمون ورودی پایه هفتم تیزهوشان به دلیل اثرات مخربی که روی ابتدایی ها داشت و یک پروسه بسیار استرس زا بود و هزینه های بسیاری نیز داشت ، به یک آزمون تماما با سوالات هوش و استعداد تحلیلی تبدیل شد . برای دانش آموزان سمپادی که قصد ادامه دادن در مسیر تیزهوشان را دارند ، آزمون وردی پایه نهم صرفا در جهت تکمیل ظرفیت برگزار می‌گردد. موضوع ۲۰ درصد سوالات نیز هوش و استعداد تحصیلی دانش آموزان بوده تا از این طریق بتوان دانش آموزان با استعداد و تخبه را متمایز کرد .

نحوه آمادگی برای آزمون تیزهوشان ششم ابتدایی و نهم

اگر شما تمایل دارید در آزمون های ورودی مدارس تیزهوشان و سمپاد شرکت کنید توصیه می کنیم به نکته های زیر توجه کنید :

از همین امروز درس خواندن را شروع کنید تا از رقیبان پیشی بگیرید .
تلاش خود را هدفمند کنید .
توکل به خدا ، آرامش و اعتماد به نفس و پشتکار و برنامه ریزی مهمترین عوامل موفقیت هستند
هنگام مطالعه خود را به جای معلم قرار دهید و سوالات و امتحانی را طرح نمایید
مطالعه عمیق و دقیق موضوعات درسی و ایجاد ارتباط ذهنی بین مطالب کمک بزرگی به یادگیری بهتر دروس خواهد داشت
تمام حواس خود را در جهت مطالعه قرار دهید و در خود تمرکز ایجاد کنید

لیست مدارس تیزهوشان

آمادگی برای آزمون تیزهوشان ششم ابتدایی (ششم به هفتم)

با توجه به تغییرات صورت گرفته در آزمون تیزهوشان پایه ششم به هفتم، گزینش دانش آموزان برای ورود به مدارس سمپاد در این مقطع از طریق آزمونی که به صورت تلفیقی از سنجش هوش و استعداد می باشد صورت میگیرد به همین منظور این گروه آموزشی اقدام به برگزاری کلاس های آمادگی و آشنایی با تست های هوش استاندارد و بین المللی به منظور بالا بردن مهارت های دانش آموزان در آزمون سنجش هوش و در پاسخگویی به سوالات هوش در آزمون تیزهوشان هفتم نموده است.

کلاس های آمادگی تیزهوشان پایه ششم به هفتم شامل تدریس مباحث آموزشی آزمون تیزهوشان و همچنین حل نمونه سوالات تیزهوشان و آزمون ها و تست های هوش مرتبط با این آزمون می باشد.

آمادگی برای آزمون تیزهوشان نهم (نهم به دهم)

آزمون تیزهوشان پایه نهم به دهم متوسطه همچون سالیان گذشته با سوالات مبتنی بر رویکرد هوش برگزار می شود.

با توجه به آزمون کنکور سراسری در پایان دوره متوسطه بسیاری از دانش آموزان تمایل دارند برای بهره مندی از شرایط مطلوب تر آموزشی در مدارس سمپاد در این مدرسه‌ها ادامه تحصیل دهند و این امر قبولی در آزمون تیزهوشان سال نهم برای ورود به پایه دهم متوسطه را برای دانش آموزان و خانواده های آنها مهمتر کرده است.

برای موفقیت در آزمون استعدادهای درخشان پایه نهم به دهم لازم است تا دانش آموزان از تسلط کافی بر مطالب آزمون و نحوه صحیح تست زنی در آزمون تیزهوشان برخوردار باشند.

کلاس تیزهوشان پایه نهم شامل تدریس مباحث مرتبط و کاربردی در آزمون سمپاد در دروس ریاضی و علوم و همچنین حل تست ها و نمونه سؤالات آزمون های تیزهوشان در سال‌های گذشته می باشد.

چرا باید در کلاس های تیزهوشان ششم و نهم شرکت کنیم :

نظر آقای سجاد قاسمی، مدیر مجتمع دبستان های علامه طباطبایی در خصوص شرکت در کلاس های تیزهوشان ششم و نهم :

کلاس ها می تواند از لحاظ فکری به داوطلب آزمون ورودی مدرسه تیزهوشان کمک کند.
اگر کسی بخواهد در هر آزمونی شرکت کند، حداقل دو الی سه روز برای تمرین آن آزمون وقت می گذارد.
نوع دیدگاهی را که برای سوالات تیزهوشان ساخته ایم را باید الگوی فرزندمان قرار دهیم.
سواد را همه دارند ولی رسیدن به نتیجه درست با تمرین امکان پذیر است که کلاس های آمادگی تیزهوشان این امکان را فراهم می کند.
با شرکت در کلاس های تیزهوشان دانش آموزان می توانند بسیاری از نوآوری ها و کارها را ببینند.
کلاس های آمادگی آزمون تیزهوشان به تنهایی موفقیت در آزمون ورودی مدارس تیزهوشان را تضمین نمی کند ولی می تواند موثر باشد.

کلاس های تیزهوشان آرش کلانتری

کش و قوس های مربوط به فعالیت مدارس سمپاد :

در سال ۱۳۹۶ شورای عالی آموزش و پرورش مصوبه ای را اعلام کرد که طبق آن فعالیت مدارس سمپاد متوقف می گردد . این تصمیم به این دلیل اعلام شد که برخی اعتقاد داشتند جداسازی دانش آموزان و برچسب زدن به عنوان تیزهوش و غیر تیزهوش ممکن ایجاد دو قطبی کرده و بر آینده دانش آموزان تاثیرات مخربی داشته باشد.

در بهمن همان سال شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبه فوق را لغو و بنا شد آزمون در موعد مقرر برگزار گردد . بر اساس مذاکرات انجام شده بخشنامه ای صادر شد و طبق آن مطالب درسی از آزمون مدارس تیزهوشان پایه ششم حذف و فقط سوالات با موضوع هوش و استعداد تحلیلی مطرح شوند .

سوالات آزمون ورود به کلاس های تیزهوشان ششم و نهم :

از سال ۹۷ به بعد آزمون ورود به مدارس سمپاد و شرکت در کلاس های تیزهوشان ششم با موضوع هوش و استعداد تحلیلی برگزار شد ولی آزمون کلاس های تیزهوشان نهم که به منظور تکمیل ظرفیت انجام می گرفت شامل سوالات کتب درسی  سال های هشتم و نهم نیز می شود .

در حال حاضر نمی توان در خصوص سوالات به طو قطع اظهار نظر کرد اما معمولاً سوالات تحصیلی آزمون تیزهوشان ششم به هفتم دارای ۳۰% سوال از پایه پنجم و ۷۰% سوال از پایه ششم می باشد. سوالات تیزهوشان به صورت تستی بوده و هر سوال صحیح ۳ امتیاز و هر پاسخ غلط ۱ امتیاز منفی به دنبال خواهد داشت .

نحوه ثبت نام در آزمون تیزهوشان ششم به هفتم و تیزهوشان نهم به دهم :

ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان ششم ابتدایی و ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان نهم به دهم در بازه زمانی مختلف و از طریق دو سایت مجزا انجام می شود. نام نویسی در آزمون ورودی مدارس تیزهوشان پایه ششم به هفتم و نهم به دهم از طریق درگاه ورود به آزمون های وزارت آموزش و پرورش صورت می گیرد.

در سال ۹۸ ، زمان ثبت نام در آزمون تیزهوشان  ششم به هفتم از تاریخ ۱۶ الی ۲۳ اردیبهشت ماه و زمان ثبت نام در آزمون تیزهوشان پایه نهم به دهم از تاریخ ۱۹ فروردین ماه الی ۲ اردیبهشت ماه بود و پیش بینی می شود که در سال ۹۹ نیز نام نویسی آزمون مدارس سمپاد در همین بازه زمانی برگزار گردد.

نحوه انتخاب بهترین کلاس تیزهوشان

هر پدر و مادری برای فرزند خود آرزوی بهترین‌ها را دارد و در این زمینه تمام تلاش خود را برای موفقیت فرزندانشان انجام ‌می‌دهند. یکی از این زمینه‌ها که برای والدین اهمیت زیادی دارد تحصیل فرزندان آنها ‌می‌باشد. در کشور ما مدارس زیادی وجود دارند که با نام‌های مختلف مشغول به فعالیت هستند. اما از بین همه این‌ها مدارس تیزهوشان و یا سمپاد را ‌می‌توان یکی از بهترین آنها محسوب نمود.

از آنجا که مدارس تیزهوشان ‌دانش‌آموزان را از طریق آزمون ورودی پذیرش ‌می‌کنند بنابراین قبولی در این آزمون نه تنها فشار و استرس زیادی را بر فرزندان بلکه برای والدین آنها نیز ایجاد ‌می‌کند. در این مطلب ما قصد داریم با بررسی کامل آموزشگاه‌ها و کلاس‌های تیزهوشان، متوجه شویم بهترین کلاس تیزهوشان کدام است؟ و به بسیاری از سوالاتی که ممکن است برای والدین و دانش‌آموزان مطرح باشد پاسخ دهیم.

پارامترهای مهم در انتخاب یک کلاس آموزشی

معیار ما در انتخاب پارامترهای مناسب با توجه به آزمون سال ۱۴۰۰ ‌می‌باشد و به این موضوع توجه داشته باشید که تأثیر این پارامترها برای هر دانش‌آموز متفاوت ‌می‌باشد و انگیزه و استعداد ‌دانش‌آموز مهمترین عامل برای قبولی در این آزمون‌ها ‌است. اما با توجه به تجربه چندین ساله که ما در این زمینه داریم چند نمونه از پارامترها را که بیشتر در بین ‌دانش‌آموزان و والدین مشاهده کرده‌ایم را در ادامه عنوان می‌کنیم که عبارتند از:

 • با توجه به شرایط همه‌گیری کرونا حتماً به مجازی بودن کلاس‌ها توجه داشته باشید.
 • کلاس‌های آنلاین باید دارای پشتیبانی مناسب و ارتباط درست استاد، مشاور  و والدین ‌دانش‌آموز باشد.
 • نحوه برگزاری کلاس‌ها، پشتیبانی آنلاین و در اختیار قرار دادن ویدئوهای آموزشی از مواردی هستند که باید مورد توجه قرار بگیرند.
 • در انتخاب مدارس سمپاد به تجربه اساتید آن توجه کنید. بیشتر طراحان سوالات آزمون تیزهوشان ششم به هفتم معلمان همین مدارس هستند.
 • توجه داشته باشید که استاد هر دوره مختص همان دوره باشد. در برخی مدارس مشاهده شده است که یک معلم چندین درس را تدریس ‌می‌کند.
 • در کنار آموزش محتوای اصلی، توجه داشته باشید که از بانک سوالات و نمونه سوالات مناسبی نیز استفاده شود.
 • توجه داشته باشید که در هنگام تدریس معلمان به محتواهای درسی سال آینده رجوع نکنند.
 • ارتباط مناسب مدرسه با اولیا از موارد مهمی ‌است که باید به آن توجه داشت چرا که در صورت ارتباط مناسب بین این دو، روند آموزش بهتر و با سرعت بیشتری اجرا خواهد شد.
 • برگزاری آزمون‌های تعیین سطح، میان دوره و جمع‌بندی از ملزومات این کلاس‌ها هستند. شرکت در کلاس‌هایی که فاقد چنین آزمون‌هایی هستند توصیه نمی‌شود.

سوالات متداول در خصوص آزمون ها ، مدارس و کلاس های تیزهوشان ششم و نهم

هزینه ثبت نام در آزمون تیزهوشان کلاس ششم و نهم چقدر است ؟

هزینه ثبت نام در آزمون ورودی حدود ۲۰ هزار تومان می باشد

هزینه ثبت نام در مدارس سمپاد چقدر است ؟

مدارس سمپاد جزو مدارس دولتی محسوب می شوند اما شهریه آنها حدوداً ۵۰ درصد ورودی مدارس غیر انتفایی است . هزینه ثبت نام در مدارس تیزهوشان ، بدون استفاده از سرویس حدود ۳ میلیون تومان می باشد

آیا از همه نقاط شهر مدارس تیزهوشان پذیرش دارند یا فقط دانش آموزان مربوط به یک ناحیه خاص را ثبت نام می کنند؟

بله مدارس تیزهوشان از همه نقاط شهر ثبت نام می کنند

آیا بحث پژوهش در این مدارس به خوبی انجام می شود؟

بله در اکثر مدارس تیزهوشان ، آموزش به صورت پژوهش محور انجام  می گردد

آیا سطح علمی معلم ها در مدارس سمپاد از معلم های مدارس دولتی بیشتر است؟

مدارس سمپاد سعی می کنند که با تجربه و با کیفیت ترین معلم ها را استخدام کنند اما محدودیتی برای اینکه یک معلم هم در مدارس سمپاد و هم مدارس دولتی تدریس کند وجود ندارد

برای آمادگی آزمون تیزهوشان چه کتاب هایی رو پیشنهاد می کنید ؟

بستگی به سطح دانش آموز دارد . قبل از شروع کلاس های تیزهوشان ششم و نهم آمادگی دانش آموز سنجیده و راهنمایی های لازم به ایشان ارائه می گردد .

وضعیت درسی فرزند من بسیار خوب است و نمرات ریاضی وی بالای ۱۸ است . آیا اون میتواند در آزمون تیزهوشان شرکت کند ؟

بله محدودیتی در آزمون تیزهوشان برای فرزند شما وجود ندارد . فقط باید با توجه به علایق و روحیه ایشان تصمیمات درستی اخذ گردد .

در آزمون تیزهوشان ششم فقط از استعداد تحلیلی سوال طرح مطرح می گردد ؟

قرار بر این بود که فقط سوالات هوش و استعداد تحلیلی در آزمون ها مطرح شود اما در آزمون سال ۹۸ از دروس ریاضی و فارسی هم سوال آمده بود . بنابراین می بایست روی دروس ریاضی تمرکز ویژه ای شود

آیا دانش آموزانی که در مقطع ششم وارد مدارس سمپاد می شوند در پایه نهم نیز می بایست دوباره آزمون دهند ؟

خیر دانش آموزانی که کلاس های تیزهوشان مدارس سمپاد تحصیل می کند نیازی به شرکت دوباره در آزمون ورودی تیزهوشان نهم نخواهد داشت .

آیا ادامه تحصیل در کلاس های تیزهوشان پایه ششم به بعد برای قبولی در کنکور مزیت محسوب می شود ؟

حدود ۷۰ درصد از نفرات برتر کنکور از مدارس سمپاد و کلاس های تیزهوشان ششم و نهم هستند و تنها دلیل ان بالا بودن سطح علمی این مدارس نسبت به مدارس عادی می باشد .